Jak zrobić Home Staging niskim kosztem?
19 czerwca 2020
Klaudia Leszczyńska
Dziś przedstawię Ci 5 wskazówek, które pozwolą Ci zrobić tani Home Staging. Wiem, że każdy chce sprzedać mieszkanie jak najszybciej i jak najdrożej, i wtedy zazwyczaj decyduje się na zrobienie Home Stagingu.
Załóżmy, że Twoje mieszkanie jest już posprzątane, odgracone i zdepersonalizowane (jeśli nie to wróć do artykułu „Jak zrobić skuteczny Home Staging? 10 kroków do sukcesu”). Co dalej trzeba zrobić, żeby nadać mu właściwego wyglądu, który przyciągnie do Ciebie tego odpowiedniego klienta?
Zanim zacznę muszę zrobić jedno zastrzeżenie – nie jestem fanką tzw. Home Stagingu po taniości. Czyli idei „im taniej, tym lepiej, bo więcej zarobisz”. Moja wiedza i doświadczenie w branży pokazują coś zupełnie innego. Jeśli zaproponujesz ludziom dobry produkt, to wtedy jest szansa na najlepszy efekt finansowy. Jednak mam pełną świadomość, że nie zawsze właściciel mieszkania dysponuje odpowiednim budżetem. Choćby chciał wydać więcej, to po prostu nie ma. Wtedy trzeba iść na kompromis i po to właśnie napisałam ten artykuł, żeby pokazać to, co można zmienić minimalnym nakładem, aby pomóc sobie w sprzedaży mieszkania.
MIESZKANIE DO HOME STAGINGU
Na początek muszę powiedzieć Ci ważną rzecz, bo być może myślisz sobie, że Twoje mieszkanie wygląda całkiem ok.
No przecież żyjesz w nim od tylu lat i dbasz o nie, poza tym inni często mieszkają gorzej. To wszystko może być oczywiście prawdą, ale jeśli naprawdę chcesz sprzedać mieszkanie za dobrą cenę, to musisz postarać się jak najbardziej. Na rynku jest cała masa mieszkań przygotowanych przez inwestorów, które zachwycają swoim wnętrzem. Są funkcjonalne, piękne i sprawiają wrażenie przestronności, mimo często niewielkiego metrażu. Dlatego jeśli chcesz przebić się przez te oferty, to warto przygotować się jak najlepiej, żeby potem nie zastanawiać się dlaczego mieszkanie nie chce się sprzedać.
1. JAK ZROBIĆ TANI HOME STAGING? DIAGNOZA MIESZKANIA
Jak zrobić Home Staging niskim kosztem? Zacznij od diagnozy mieszkania, to możesz zrobić zupełnie bez żadnych finansów.
Pobierz darmowy fragment mojego e-booka o Home Stagingu i wypełnij stronę nr 12 – dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie atuty mieszania warto podkreślić, a nad czym należy jeszcze popracować. Nie omijaj tego etapu, to co zapisane widać dużo lepiej. Wówczas łatwiej będzie Ci zaplanować kolejne kroki.
2. NAJWAŻNIEJSZE POMIESZCZENIA
Mieszkanie musi być spójne w całości, więc nie może być tak, że jeden pokój wygląda jak z najnowszego katalogu wnętrz, a drugi prosi się żeby zrobić mu remont po 20 latach.
Robiąc Home Staging niskim kosztem warto zwrócić szczególną uwagę na kluczowe miejsca, które po prostu trzeba przygotować.
Statystyki pokazują, że w 93% przypadków przy sprzedaży mieszkania salon jest po Home Stagingu, w 84% kuchnia, a w 78% sypialnia. Co to oznacza? Że te pomieszczenia są absolutnie kluczowe, szczególnie jeśli Twoje mieszkanie lub dom ma więcej pokojów, to te wyżej wymienione będą pełniły często funkcję decydującą.
A o czym często wspominają również pośrednicy? O przedpokoju! Przygotuj go na błysk i spójrz dwa razy, czy aby na pewno nie wydaje się za ciasny lub niezagospodarowany. Dlaczego? To pierwsze pomieszczenie, z którym mamy styczność oglądając mieszkanie, to ono robi pierwsze wrażenie. I również ostatnie, więc może być albo Twoim sprzymierzeńcem, albo wrogiem. Podobnie jest przy wynajmie. Przedpokój często bywa zaniedbywany, ale co sprytniejsi inwestorzy wiedzą, że właśnie tam muszą się wizualnie przyłożyć. Oczywiście, jeśli chcą dać się dobrze zapamiętać.
Jeśli nie masz budżetu na dekoracje, to po prostu zastosuj wspomniane wcześniej wskazówki z „10 kroków skutecznego Home Stagingu”. Posprzątaj, odgrać, zdepersonalizuj przestrzeń i zrób drobne naprawy – przynajmniej te, które najbardziej wymagają działania.
3. MALOWANIE
Naprawdę warto pomalować mieszkanie, jeśli widać już ślad czasu na ścianach i wspomnienie dziecięcych zabaw.
Jeśli nie możesz sobie pozwolić na malowanie kolorami, to odśwież całość przynajmniej na biało. Wówczas mieszkanie na pewno zyska na wyglądzie, będzie sprawiało wrażenie zdecydowanie czystszego i nowszego. Malowanie to klasyczny sposób na tani Home Staging, bo zawsze dodaje punktów Twojej nieruchomości.
4. HOME STAGING NISKIM KOSZTEM? NAJPIERW PORZĄDKOWANIE I ODGRACANIE
Niby wiadome, a jednak nie do końca. Zabierz z widoku wszystkie personalne rzeczy – zdjęcia, rysunki dzieci, specyficzne pamiątki, itd.
Mieszkanie ma sprawiać wrażenie przestronności. Na blatach ma być możliwie pusto, bez tych wszystkich zalegajek, które często leżą zupełnie bez potrzeby na wierzchu. Niestety przez dużą ilość zbędnych przedmiotów, ludzie często myślą, że mieszkanie jest za ciasne i za małe.
Potwierdzeniem tego niech będzie fakt, o którym wspomniała jedna z Home Stagerek na Panelu Dyskusyjnym podczas organizowanej przeze mnie Gali Home Stagingu. „Po Home Stagingu właściciele mieszkań na sprzedaż często mówią, że teraz sami chętnie by w nich zamieszkali”. Co to oznacza? Wymagamy często od potencjalnych klientów, aby umieli sobie wyobrazić jak mieszkanie może wyglądać, gdy wprowadzą swoje zmiany… (jeśli czytałeś poprzednie moje artykuły, to wiesz, że nie ma co na to liczyć). A przecież, często sami właściciele nie potrafią sobie wyobrazić, że ich obecne mieszkanie mogłoby wyglądać tak dobrze. Dlatego proces zmian i ich wizualizacja są kluczowe.
Na każdy kąt w mieszkaniu spójrz BARDZO krytycznym okiem, wczuj się w rolę Perfekcyjnej Pani Domu. Nie żartuję. Wszystko powinno mieć swoje miejsce i bić po oczach czystością. Tak jakby mieszkanie było przed oficjalną wizytacją. Ten etap nic nie kosztuje (no może poza Twoim cennym czasem), a jest niezbędny w każdym procesie Home Stagingowym. Nie tylko podczas Home Stagingu tanim kosztem. Gdy to już będzie zrobione przejdź do następnego kroku.
5. STYLIZACJA WNĘTRZA
Kiedy mieszkanie już lśni przychodzi czas na jego stylizację. To trochę jak ubieranie się i makijaż przed wyjściem do świata;)
Wcale nie musisz wydawać fortuny, być może wiele z niżej wymienionych rzeczy masz już w domu, tylko nie są one odpowiednio wyeksponowane. Jakie przedmioty mogą Ci się przydać, żeby zrobić ładny Home Staging niskim kosztem?
- Tkaniny – sławne koce i poduszki w Home Stagingu nie wzięły się znikąd. One naprawdę dodają dużo ciepła i atmosfery domowej do wnętrza, a odpowiednio dobrane kolory mogą sprawić, że poczujemy się uspokojeni lub pobudzeni do działania. Wszystko zależy jaki efekt chcemy osiągnąć.
- Światło – lampy, lampki, lampeczki. Najpiękniejsze wnętrza to te z wieloma źródłami świateł. Jedna lampa sufitowa to za mało, dodaj lampki nocne, podłogowe, dodatkowe drobne światełka. Wszystko w zależności od tego, co najbardziej pasuje do danego mieszkania.
- Kwiaty – one zawsze dodają uroku! Kiedyś mówiło się, że absolutnie nie sztuczne, ale dzisiejsze sztuczne są naprawdę na dobrym poziomie, więc śmiało możesz z nich korzystać. Rośliny w doniczkach, liście czy kwiaty w wazonach na pewno dodadzą wdzięku.
- Obrazy i grafiki – świetnie podkreślają funkcje danego miejsca i jego istnienie w ogóle 🙂 Muszą być tylko odpowiednio dobrane do stylu mieszkania.
- Podkreślacze – że co? To takie przedmioty, które podkreślą funkcję danego miejsca, np. elegancki chlebak lub pojemniki na ciastka w kuchni, książki na regale zaraz obok fotela, wygodne poduszki w sypialni na łóżku. Wszystko to, co dokładnie pokazuje nam funkcję danej strefy lub miejsca.
To jest takie minimum, które warto zrobić, gdy nie ma się wielkiego budżetu na zmiany i chce się zrobić po prostu Home Staging niskim kosztem. Nie zawsze można sobie pozwolić też na zatrudnienie profesjonalnego Home Stagera. Co wtedy warto zrobić?
JAK SAMEMU ZROBIĆ HOME STAGING NISKIM KOSZTEM?
Są sytuacje, w których nie chcemy delegować Home Stagingu profesjonaliście, ze względu np. na to, że sami chcemy spróbować sił w tym temacie. Szczególnie Panie lubią tu przetestować swoje możliwości.
Nie rzadko myślą też o rozwinięciu własnego biznesu związanego ze stylizacją wnętrz lub Home Stagingiem. Da się to zrobić samemu, jeśli ma się odpowiednią wiedzę, jestem tego pewna. Dlatego też stworzyłam e-booka „Home Staging. Jak skutecznie przygotować instagramowe wnętrze, żeby dobrze na nim zarobić”, który pokazuje jak krok po kroku samemu przeprowadzić cały proces Home Stagingowy. Jak dobierać kolory, jak ocenić, które wydatki i zmiany są konieczne, i od czego trzeba zacząć. E-book przeprowadza po kolei przez wszystkie etapy, aż do wielkiego finału w postaci świetnie przygotowanego mieszkania na sprzedaż lub wynajem.
I wcale nie trzeba mieć do tego absolutnie żadnych zdolności artystycznych. Z pomocą mojego e-booka już wielu klientów niezależnie od płci i wykonywanego zawodu robiło samemu Home Staging. I potem analitycy finansowi i programiści wysyłali mi zdjęcia pięknie zaaranżowanych pokojów lub mieszkań.
Zresztą spójrz poniżej 🙂
HOME STAGING POKOJU NA WYNAJEM
To jest pokój na wynajem, który na pierwszy rzut oka wygląda przyzwoicie. Nie jest to prl, jest całkiem nowo. No trochę ciasnawo się wydaje. I jeszcze jedno, ten pokój wyglądał jak milion innych pokojów w Warszawie.
Niestety masa inwestorów poszła w jeden i ten sam styl przygotowywania pokojów. Przez to najemcy nawet nie pamiętają konkretnych ofert, bo wszystko wygląda tak samo. Czyli w sumie prawie jak prl, ale w nowym wydaniu. Co zrobił inwestor? Marcin po przeczytaniu e-booka po pierwsze zmienił układ mebli, zrobiło się dużo przestronniej i funkcjonalniej. Inna kolorystyka, inne dodatki i zupełnie inne odczucia, gdy patrzy się na zdjęcie po prawej stronie.
Szafa została postawiona do wnęki, a biurko przesunięto bliżej okna. Sam fakt przemeblowania już dużo zmienił, a nowa stylistyka pokoju sprawiła, że potem na moim mailu pojawiła się taka wiadomość od Marcina:
„Hejka, przesyłam zdjęcia po home stagingu z podziękowaniami dla Klaudii 🙂
Dla porównania kilka starych „z przed”. Efekt taki ze pokoje zeszły na pniu przy pierwszym oglądającym :)”
ANIA ROZWALIŁA SYSTEM…
Masz ochotę na więcej zmian?:) Z Anią @instylewarsawrooms rozmawiałam, gdy była jeszcze na etapie projektowania zmian w mieszkaniu na wynajem, przeczytała mojego e-booka i skorzystała z konsultacji, aby omówić, czy zmiany idą w dobrym kierunku.
TYLE ZA POKÓJ?!
Ania zrobiła piękne pokoje i osiągnęła wielki sukces, fantastycznie prowadzi też swój marketing wynajmowy. Oto fragment jej opinii i piękne zdjęcia, które mi wysłała.
„Rynkowe ceny trudno mi było zdefiniować, bo mało jest porównywalnych mieszkań (to jest – w tej samej okolicy i niby w starym bloku ale tak super wykończonych) ale oceniłam ją na około 2 600 – 2 700 zł.
Mając podstawą wiedzę o home stagingu (interesuję się tym od około pół roku) wyznaczyłam sobie ambitny cel – wynająć to mieszkanie na pokoje za 3 000 zł. Piszę „ambitny”, bo gdy podzieliłam się tym celem z osobami mającymi doświadczenie w najmie w Warszawie, usłyszałam: No wiesz 1600 zł za pokój? W tej okolicy za niewiele więcej (1800zł) można wynająć kawalerkę… – także miałam wątpliwości, czy mój ambitny cel to nie jest przypadkiem lekka przesada.
– Ostatecznie przychód z mieszkania, który mam obecnie to 3 380 zł. Jestem więc przynajmniej 20-25% do przodu versus rynek i oceniam, że przynajmniej połowa z tej nadwyżki jest tylko i wyłącznie dzięki Twoim konsultacjom. Druga połowa jest dzięki home stagingowi ogólnie, ale wiedzę o nim zdobywałam głównie na Twojej grupie FB, z Twoich nagrań i z Twojego e-booka.
Ty mnie przekonałaś, że można wprowadzić ten model biznesowy na innych zasadach – zrobić piękne pokoje, traktować najemców z klasą i…. jeszcze więcej na tym zarobić.
Ty mnie również przekonałaś, że w wynajmie (jak w każdym biznesie zresztą) najważniejsza jest dobra strategia i analiza rynku. A że strategią i analizami rynku od lat zajmowałam się zawodowo, dalej poszło już gładko.
Moje pokoje kosztują tyle, że osoby nie będące moją grupą docelową mówią „Tyle za pokój?”, albo milczą, bo ich wcięło.
Moje pokoje są tak piękne, że osoby będące moją grupą docelową mówią: „Ale pięknie!”, „Cudowny design!”, „ Widać, że włożyłaś w to dużo serca!”, „Naprawdę sama to wszystko zaprojektowałaś?”, „Wow!” i nawet nie negocjują ceny.
I bardzo jestem z tego dumna. A Tobie bardzo bardzo dziękuję!”
Aniu, ja też jestem bardzo dumna z Twoich osiągnięć i chciałam Ci tu w tym miejscu na blogu bardzo pogratulować i życzyć dalszego podboju rynku nieruchomości!
CHCESZ TEŻ OSIĄGAĆ TAKIE EFEKTY?
Chcesz też nauczyć się jak przygotować samemu mieszkanie na wynajem lub sprzedaż? A może po prostu dla siebie zrobić jakąś zmianę w mieszkaniu? Mój e-book o Home Stagingu na pewno pomoże Ci zrealizować te zamiary.
Pobierz darmowy fragment mojego e-booka, zgarnij zniżkę 50zł i zacznij po prostu działać, bo samo się nic nie zrobi. Wiadomo, od oglądania ćwiczeń nikt nie wyrobił sobie jeszcze dobrej kondycji 🙂 A jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, co znajdziesz w środku to tutaj znajdziesz więcej szczegółów, w skrócie – ten e-book to jak kurs zamknięty w książce .
Chcesz więcej? Każda osoba, która kupuje mojego e-booka o Home Stagingu dostaje dodatkowo unikatowy bonus – e-book „Home Staging Trendy 2020”. To publikacja nie do kupienia, którą otrzymują w prezencie tylko czytelnicy mojego e-booka „Home Staging. Jak skutecznie przygotować instagramowe wnętrze, żeby dobrze na nim zarobić”. Znajdziesz w nim home stagingowe trendy do zastosowania od zaraz. Dzięki temu staniesz się jeszcze bardziej konkurencyjny na rynku nieruchomości, a Twoje oferty będą tymi, które najbardziej będą przyciągały uwagę. To co, działasz? 🙂
KLAUDIA LESZCZYŃSKA
Inwestorka w Nieruchomości i Home Stagerka, Blogerka, Finansitka, Twórczyni Insta Stagingu.
Zwyciężczyni 2 kategorii w najbardziej prestiżowym konkursie dla Home Stagerów w skali światowej “2020 BEST OF HOME STAGING”, organizowanym przez IAHSP® International – “Staging Excellence” i “Client Care Excellence”.
Autorka poradnika “Home Staging. Jak skutecznie przygotować instagramowe wnętrze, żeby dobrze na nim zarobić”, opublikowanego również w wersji angielskiej. Członkini europejskiego stowarzyszenia dla Home Stagerów IAHSP® EUROPE. Twórczyni biznesowego kursu dla Home Stagerów.
Wraz z mężem prowadzi również firmę wynajmową. Pomaga inwestorom lepiej zarabiać na ich nieruchomościach na sprzedaż i wynajem, wydobywając z nich maksymalny potencjał i wyprzedzając oczekiwania rynkowe.
Bardzo fajnie się to czyta 🙂 Dopiero zapoznaje się z tematyką, ale trzeba powiedzieć, że to właśnie ten wpis mnie urzekł najbardziej – jak się już na coś zdecyduje to lubię trochę o tym poczytać. Na pewno będę tu wracał i polecam innym – pozdrawiam.
Hej Klaudia. Dziękuję Ci za ten artykuł bardzo pomocny. Mam jedno pytanko. Sprzedaje dom w UK i jest całkowicie pusty bo po lokatorach. Jest w bardzo dobrym stanie użytkowym bo to dom jedynie 12 letni ale przez to że jest bez jakichkolwiek mebli stwarza wrażenie smutnego i opuszczonego. Plan jest taki żeby go odmalować na biało i dać kwiatki i obrazy na ścianach ale jak ogarnąć brak mebli? Przecież nie będę kupować mebli tylko do zdjęć. Parę małych rzeczy mogę przewieźć z domu jak fotel, poduszki, kieliszki i talerze ale co z resztą? U Ciebie to wygląda pięknie ale czy to znaczy że potrzebuje vana i mebli a potem robię zwroty do sklepu i liczę że mi kasę oddają? Pisze trochę z przymrużeniem oka ale jestem ciekawa jako to wygląda logistycznie? Jak uatrakcyjnić pomieszczenia na sprzedaż bez mebli? Z góry dziękuję❤️❤️❤️
W UK temat jest prostszy niż u nas bo są wypożyczalnie mebli 🙂 W Polsce zazwyczaj kupujemy meble i sprzedajemy z meblami, lub odsprzedajemy je po transakcji – niezależnie od wyboru to cały ten zabieg ma przynieść zarobek inwestorowi 🙂 Jeśli naprawdę nie ma możliwości umeblowania, można zagrać tekstyliami – dodać zasłony, zaakcentować fotelem głębię, ale tu też nie można przesadzić żeby nie było tak, że jedno miejsce jest super udekorowane, a reszta totalnie pusta 🙂