Klaudia Leszczyńska
31 marca 2023
Jak Home Stagerka może współpracować z agentem nieruchomości? Czy taka współpraca pośrednika z Home Stagerką ma sens? Jak podejść do takiej współpracy? Na jakich zasadach można współpracować? Dziś postaram się podsunąć kilka rozwiązań 🙂
Modele współpracy Home Stagera i pośrednika nieruchomości
Ponieważ coraz więcej mówi się w Polsce o Home Stagingu, również agencje nieruchomości zaczęły się pochylać nad tym tematem. Coraz więcej osób zastanawia się jak Home Stagerka może współpracować z agentem nieruchomości. Czy pośrednik powinien sam zajmować się Home Stagingem, czy po prostu korzystać z usług firmy homestagingowej, która na co dzień zajmuje się przygotowywaniem mieszkań do sprzedaży? Kiedy poruszać kwestie rozliczenia za wykonaną usługę? W tym wpisie chciałam wyróżnić kilka modeli współpracy między Home Stagerem i pośrednikiem oraz podsunąć sposoby, które wypracowałam wraz z moimi kursantkami, których mam już na ten moment ponad 450. Także zebrałyśmy trochę doświadczeń w tym temacie, więc jest czym się dzielić.
Obecnie możemy wyróżnić dwa główne modele współpracy: za usługę Home Stagingu płaci albo właściciel, albo pośrednik. Niestety często sam model weryfikuje już jaka będzie jakość Home Stagingu. Z moich doświadczeń wynika, że zdecydowanie większy efekt możemy uzyskać, gdy Home Staging finansuje właściciel – co ma sens, bo to on najbardziej skorzysta na tej usłudze. Gdy pośrednik ma niską stawkę prowizji i ma w tym zmieścić jeszcze Home Staging, to nie dziwi mnie, że często sprowadza się to do wrzucenia obwoźnego zestawu dekoracyjnego do mieszkania. Co może delikatnie poprawić efekt, ale ciężko tu mówić wówczas o prawdziwym Home Stagingu.
Pierwszy model współpracy: pośrednik pokrywa koszt usługi homestagingowej
U naszych zachodnich sąsiadów usługi homestagingowe stały się bardzo popularne, z tego powodu wachlarz usług jest o wiele bardziej rozbudowany. Przygotowanie mieszkania do sprzedaży często odbywa się z wykorzystaniem wypożyczonych artykułów meblowych i dekoracyjnych. Za granicą to zwykle agent nieruchomości organizuje współpracę z Home Stagerem lub dużą firmą homestagingową. Jednak w Polsce nie jest to powszechny model współpracy – głównie przez wzgląd na brak wyłączności w pośrednictwie przy sprzedaży mieszkania.
Wyobraź sobie, że cały koszt usługi homestagingowej pokryje agent nieruchomości z biura A, a mieszkanie sprzeda agent nieruchomości z biura B. Wówczas inwestycja w Home Staging nie zwróci się pośrednikowi A, który zaangażował się w przygotowanie mieszkania. Dlatego tylko współpraca na wyłączność z jednym pośrednikiem, będzie mieć sens w tym przypadku. Dlatego sama jestem wielką fanką takich współprac, mimo że w Polsce jeszcze stosunkowo niewiele właścicieli mieszkań zdaje sobie sprawę, że fakt, że ich mieszkanie pojawia się u 5 pośredników na raz, nie działa na ich korzyść.
Drugi model: właściciel pokrywa koszt usługi Home Stagingu
Drugą opcją na współpracę jest model, kiedy to właściciel pokrywa cały koszt Home Stagingu. Ten model współpracy jest najbardziej powszechny w naszym kraju, jednakże może wiązać się ze sceptycyzmem ze strony właściciela mieszkania. Dodatkowe koszty czasem budzą nieufność ze strony klienta, który nie chce narażać się na stratę finansową z niepotrzebnej usługi. Tu bardzo wiele zależy od tego jak profesjonalnie podejdzie do tematu Home Stagerka. W jej gestii leży właśnie wyedukowanie klienta – pokazanie mu potencjalnego zysku z inwestycji. Przez lata mojej działalności nie miałam sytuacji, w której właściciel żałowałby inwestycji w Home Staging. Za każdym razem mu się to opłacało.
Nawet dziś, gdy piszę ten post, dostałam informację od kursantki z którą przygotowywałam ostatnią realizację, że nasi klienci sprzedali mieszkanie w kilkanaście dni po Home Stagingu, otrzymując 5 ofert! Mimo że obecnie mówi się tyle o zastoju na rynku nieruchomości i spadku cen. Jeśli wiemy jak przygotować mieszkanie do sprzedaży, to jesteśmy w najlepszym możliwym położeniu, niezależnie od okoliczności rynkowych.
Mój pomysł na współpracę: konsultacja homestagingowa w pakiecie
To sposób wypracowany właśnie na moim kursie Home Staging Pro, podczas jednego ze spotkań kursowych. Jednym z najlepszych sposobów współpracy z pośrednikiem jest zaproponowanie przez niego swojemu klientowi konsultacji z Home Stagerką.
Sposób ten niesie ze sobą sporo korzyści dla wszystkich zainteresowanych stron. Pośrednik umożliwiający konsultacje z Home Stagerką może użyć jej jako karty przetargowej do zdobycia wyłączności na sprzedaż mieszkania.
Taka konsultacja stanowi unikalną wartość, ponieważ Home Stagerka, niezależnie od pośrednika, ocenia stan mieszkania i doradza klientowi np. jakie czynności należy powziąć, aby podnieść rynkową wartości lokalu. Atutem tej współpracy jest przekierowanie decyzyjności i kosztów całej usługi na klienta oraz możliwość rozliczenia każdorazowo kwoty za konsultację homstagingową w cenie pośrednictwa.
Czyli proces wygląda następująco: pośrednik w ramach swojej wyłączności ma w ofercie dla klienta bezpłatną usługę homestagingową. Jej koszt dla Home Stagerki pokrywa pośrednik. Następnie po konsultacji, jeśli klient zdecyduje się na Home Staging, to on sam będzie już pokrywał koszt usługi oraz rekomendowanych zmian.
Ile kosztuje konsultacja homestagingowa? Ceny za konsultację homestagingową wahają się w granicach 500-750 zł, w zależności od miasta, powierzchni mieszkania i ilości pomieszczeń. Pośrednik w takim modelu współpracy czuje się zabezpieczony, bo nie inwestuje budżetu w przygotowanie mieszkania, dzięki czemu nie zejdzie poniżej progu opłacalności. Poza tym często zdarza się, że agent nieruchomości oczekuje od Home Stagerki dużo niższej stawki niż w bezpośredniej współpracy, co nie jest rentowne dla Home Stagerki. Dlatego też model współpracy wykorzystujący konsultacje sprawdza się najlepiej, stanowiąc zabezpieczenie dla pośrednika.
Nie polecam także pośrednikowi przygotowywać mieszkania do sprzedaży na własną rękę, ponieważ naraża się w taki sposób na dodatkowe koszty, serię błędów wynikających z niewiedzy i stratę czasu, który lepiej przeznaczyć na szukanie nowych zleceń i obsługę innych transakcji.
Kiedy Home Stagerka powinna rozliczyć się z pośrednikiem?
Przy tej okazji muszę też poruszyć kwestię rozliczeń za współpracę, która niestety wygląda jeszcze bardzo różnie. Zastanawiasz się, kiedy firma homestagingowowa powinna rozliczać się z pośrednikiem? Odpowiedź dla mnie jest banalnie prosta.
Finalizacja usługi powinna zakończyć się wystawieniem faktury. W związku z tym, że pośrednik zwykle nie ma gwarancji czy nieruchomość zostanie sprzedana, pojawiają się z jego strony propozycje płatności za usługę po sprzedaży mieszkania lub płatność w transzach. Jednakże z doświadczenia wiem, że przenoszenie odpowiedzialności za sprzedaż na Home Stagerkę nie jest dobrym sposobem rozliczania. Może się okazać, że w ogóle nie otrzyma wówczas swojego wynagrodzenia.
Dlaczego tak uważam? Każdy powinien otrzymać zapłatę za wykonaną pracę: w gestii Home Stagerki leży przygotowanie mieszkania na sprzedaż, a w gestii pośrednika – doprowadzenie do jego sprzedaży.
Bardzo jestem ciekawa z jakiego modelu współpracy do tej pory korzystaliście jako Home Stagerki oraz pośrednicy nieruchomości. A może wypracowaliście sobie jeszcze inne rozwiązanie?
P.S. Jeśli szukacie Home Stagerki z potwierdzonymi kwalifikacjami, to warto zapytać o posiadanie akredytacji branżowej. Taką akredytację zdobywają moje kursantki po zdanym egzaminie – mój kurs Home Stagingu obecnie jako jedyny w Polsce posiada branżową akredytację Europejskiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Home Stagerów EAHSP – na ich stronie możecie znaleźć również polskie Home Stagerki, które należą do stowarzyszenia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Co może robić Home Stagerka i jakie może świadczyć usługi?
Co może robić Homestagerka i jakie może świadczyć usługi?Co może robić Homestagerka i jakie może świadczyć usługi? Uważam, że zakres możliwości jakie daje nam tam branża jest naprawdę ogromny i warto je poznać lepiej! W swojej blisko 10-letniej karierze...
Jak wybrać tapety modern farmhouse?
Jak wybrać tapety modern farmhouse? W tym wpisie pokażę Wam dokładnie jakie tapety modern farmhouse wybrałam do mojego domu i jak wyglądał proces ich kładzenia. Oczywiście sprawdzą się one też we wnętrzach w innym klimacie, ale wiem, że wiele osób, tak jak ja...
Malowanie zamiast remontu, czyli co trzeba wiedzieć o farbach
Malowanie zamiast remontu, czyli co trzeba wiedzieć o farbach Jak zmienić wygląd mieszkania bez generalnego remontu? Malowanie mebli na kolor ścian to proste rozwiązanie - dowiedz się, jak dobrać odpowiedni kolor i jakie farby wybrać, aby uzyskać spójny i harmonijny...
KLAUDIA LESZCZYŃSKA
Inwestorka w Nieruchomości i Home Stagerka, Blogerka, Finansitka, Twórczyni Insta Stagingu.
Home stagerka, inwestorka, finansistka, autorka pierwszego i jedynego w Polsce kursu Home Stagingu z europejską branżową akredytacją stowarzyszenia EAHSP, a także licznych branżowych publikacji. Przeszkoliła już ponad 400 osób działających w branży Home Stagingu. Reprezentuje w Polsce międzynarodowe stowarzyszenie dla Home Stagerów – EAHSP. Jest także wydawcą kursu declutteringu Architektury Porządku Agnieszki Witkowskiej.
W 2021 i 2022 roku zdobyła nagrodę Trifecta w światowym konkursie Best of Home Staging, który oznacza zwycięstwo we wszystkich 3 kategoriach: Industry Leadership, Client Care Excellence oraz Staging Excellence. Otrzymała także tytuł Home Stagera Roku 2021 w Stowarzyszeniu Mieszkanicznik. Jej misją jest standaryzowanie branży Home Stagingu i szerzenie wiedzy o niej w Polsce i za granicą.