Malowanie zamiast remontu, czyli co trzeba wiedzieć o farbach

współpraca agenta home stager
Home Staging Blog Klaudia Leszczynska

Klaudia Leszczyńska

9 maja 2023

Jak zmienić wygląd mieszkania bez generalnego remontu? Malowanie mebli na kolor ścian to proste rozwiązanie – dowiedz się, jak dobrać odpowiedni kolor i jakie farby wybrać, aby uzyskać spójny i harmonijny wystrój wnętrza. W tym wpisie czeka na Ciebie garść praktycznych informacji o tym jak dzięki malowaniu można szybko zmienić zupełnie wygląd mieszkania bez robienia generalnego remontu. O tym, z jakich produktów jako Home Stagerka korzystam najczęściej, pisałam w tym wpisie, a dziś chciałabym poruszyć jeszcze kilka dodatkowych kwestii.

Malowanie mebli w kolorze ścian. Jak wybrać kolor do malowania mebli?

Wiem, że wiele osób lubi dostosowywać kolorystycznie szafki do ścian, tak aby w pewien sposób ukryć wizualnie mebel (to samo dot. również np. drzwi ukrytych) lub po prostu mieć bardzo harmonijne i spójne wnętrze. Jednak w tym wypadku bardzo ważna jest kolejność działań.

Jeśli decydujemy się np. na meble z płyty to będziemy musieli wybrać kolor z palety RAL – to paleta kolorystyczna, która zawiera w sobie ponad 200 kolorów. Wydaje się to całkiem sporą liczbą, prawda? Jednak z doświadczenia wiem, że zazwyczaj szukając tego wymarzonego koloru w tej palecie ciężko mi znaleźć coś nietypowego. Za to jeśli szukacie po prostu szarego, zielonego czy niebieskiego bez domieszek innych odcieni czy bardziej pastelowych wersji, to z pewnością znajdziecie coś dla siebie.

Kiedy znamy już kolor RAL naszego mebla (zamawiając u stolarza będziemy musieli go wybrać, przy zakupie gotowych mebli ze sklepu można o to dopytać), możemy wówczas dopasować do niego odpowiedni kolor farby.

Ponieważ niezmiennie korzystam z farb firmy Flügger, której jestem ambasadorką, to polecam po prostu skontaktować się z najbliższym sklepem, aby dobrać odpowiedni kolor. Jednak jest jeden mały haczyk, o którym trzeba pamiętać! Na to jak widzimy kolor wpływa także stopień połysku. Dlatego warto zrobić sobie próbkę i zobaczyć czy efekt nam odpowiada.

Jaka kolejność przy malowaniu mebli na kolor ściany?

Za to gdybyśmy odwrócili kolejność i próbowali dopasować mebel do koloru ściany, to mogłoby się okazać że nie znajdziemy identycznego koloru, ponieważ farb do ścian mamy znacznie więcej. W palecie NCS z której najchętniej korzystam – kolorów jest prawie 2000! Stąd potem może być ciężko znaleźć odpowiednik w RAL który ma nieco ponad 200 kolorów.

W sklepach Flügger farby można także barwić na kolory z wzorników RAL czy NCS. Planując remont, jeśli będziemy chcieli mieć w tym samym kolorze co ściany także inne elementy wyposażenia, warto rozważyć wybranie koloru do malowania ścian z wzornika RAL czy NCS. Wtedy przekładanie koloru nie będzie potrzebne. Nie bez znaczenia jest także połysk danej powłoki czy oświetlenie, które wpływają na odbiór koloru przez nasze oko. Zazwyczaj elementy wyposażenia (fronty mebli, elementy metalowe) mają wyższy połysk niż farba do ścian.

Malowanie zamiast remontu – pomaluj meble i ściany na jeden kolor!

Jednak nie byłabym sobą, gdybym nie zaproponowała również wyjścia z tej odwróconej sytuacji. Kiedy mamy już ściany w naszym ulubionym kolorze i zamarzył nam się mebel w tej samej kolorystyce.

Wówczas mamy dwa rozwiązania. Możemy zamówić u stolarza meble lakierowane, dzięki czemu kolor lakieru będziemy mogli wybrać właśnie z tej bardzo szerokiej palety NCS i dopasować do koloru ściany. Trzeba przy tym wspomnieć, że meble lakierowane są droższe niż te z płyty, ale odwdzięczają się pięknym kolorem. Ale kolejny raz powtórzę – połysk bywa zdradliwy! Jeden i ten sam kolor będzi inaczej wyglądał w macie, a inaczej w połysku. Więc koniecznie trzeba to sobie sprawdzić na żywo.

Drugie rozwiązanie, zdecydowanie tańsze – kupić po prostu farbę w tym samym kolorze co ściany i pomalować nią dany mebel. Sama z tego korzystałam choćby w jednym z przedsionków w naszym domu. Trzeba tylko kupić farbę dedykowaną do malowania danego materiału zamiast tej do ściany.

A oto przykład prosto z mojego domu. Pod schodami zrobiliśmy sobie schowek oraz małą szafkę, która powstała we wnęce za kominkiem. Do tego dorobiliśmy zwykłe drzwiczki z płyty. Efekt wyglądał jak poniżej.

Case Study: malowanie szafki pod schodami

Od początku wiedziałam, że to nie będzie koniec prac, bo następnie przemalowaliśmy je właśnie na identyczny kolor ściany. Czyli nasz ulubiony biały IN-703 (z zastosowaniem produktu Interior High Finish, o którym więcej pisałam tutaj) . Gdybyśmy zastosowali zwykłą biel, to drzwi jednak dość mocno by się wyróżniały (co było zresztą widoczne przed malowaniem).

 

U nas dodatkowo fajnie zadziałał patent z listwą podłogową, która faktycznie bardzo ładnie połączyła to wszystko wizualnie. Ze zwykłego kąta pod schodami, zrobiło nam się naprawdę przyjemne i ładne miejsce. Można poczekać sobie w kolejce do łazienki, która jest tuż obok 😉 W łazience zresztą też zaszalałam. Pomalowałam szafkę, na którą nakleiliśmy listwę sztukateryjną na delikatny szary kolor.

Osobiście uwielbiam efekt malowanych mebli, zupełnie inny od tych ze sklepu. U nas w Polsce mam wrażenie, że nie jest to jeszcze zbyt popularny sposób. A szkoda, bo potrafi nadać wnętrzu charakteru i unikatowości spójnej z naszym gustem.

P.S. To nie wszystko! W naszym domu malowaliśmy też listwy sztukateryjne!

Oto przykład – listwa wokół drzwi jest jak biżuteria. Możemy żyć bez niej, ale z nią jakoś tak piękniej się robi. Tutaj przykład kolejny raz pomalowania jej na kolor ściany.

Dajcie koniecznie znać czy macie już za sobą pierwsze doświadczenia z malowaniem mebli lub innych powierzchni? 🙂 No i czy wpis był przydatny. Bardzo zależało mi, aby pokazać że malowanie zamiast remontu jest możliwe. Wiadomo, że to też konkretna akcja, ale jednak mniejsza niż generalka 🙂

*Wpis powstał przy współpracy z firmą Flügger

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Co może robić Home Stagerka i jakie może świadczyć usługi?

Co może robić Homestagerka i jakie może świadczyć usługi?Co może robić Homestagerka i jakie może świadczyć usługi? Uważam, że zakres możliwości jakie daje nam tam branża jest naprawdę ogromny i warto je poznać lepiej! W swojej blisko 10-letniej karierze...

Jak wybrać tapety modern farmhouse?

Jak wybrać tapety modern farmhouse? W tym wpisie pokażę Wam dokładnie jakie tapety modern farmhouse wybrałam do mojego domu i jak wyglądał proces ich kładzenia. Oczywiście sprawdzą się one też we wnętrzach w innym klimacie, ale wiem, że wiele osób, tak jak ja...

Jak Home Stagerka może współpracować z agentem nieruchomości?

Jak Home Stagerka może współpracować z agentem nieruchomości?Jak Home Stagerka może współpracować z agentem nieruchomości? Czy taka współpraca pośrednika z Home Stagerką ma sens? Jak podejść do takiej współpracy? Na jakich zasadach można współpracować? Dziś postaram...

KLAUDIA LESZCZYŃSKA

KLAUDIA LESZCZYŃSKA

Inwestorka w Nieruchomości i Home Stagerka, Blogerka, Finansitka, Twórczyni Insta Stagingu.

Home stagerka, inwestorka, finansistka, autorka pierwszego i jedynego w Polsce kursu Home Stagingu z europejską branżową akredytacją stowarzyszenia EAHSP, a także licznych branżowych publikacji. Przeszkoliła już ponad 400 osób działających w branży Home Stagingu. Reprezentuje w Polsce międzynarodowe stowarzyszenie dla Home Stagerów – EAHSP. Jest także wydawcą kursu declutteringu Architektury Porządku Agnieszki Witkowskiej.

W 2021 i 2022 roku zdobyła nagrodę Trifecta w światowym konkursie Best of Home Staging, który oznacza zwycięstwo we wszystkich 3 kategoriach: Industry Leadership, Client Care Excellence oraz Staging Excellence. Otrzymała także tytuł Home Stagera Roku 2021 w Stowarzyszeniu Mieszkanicznik. Jej misją jest standaryzowanie branży Home Stagingu i szerzenie wiedzy o niej w Polsce i za granicą.

Pin It on Pinterest