Koronawirus a nieruchomości. Jak przygotować się na skutki epidemii?

16 marca 2020

Klaudia Leszczyńska

Koronawirus a nieruchomości

Koronawirus a nieruchomości. Jak możemy się przygotować na skutki epidemii? Jak przygotować się w branży nieruchomości na efekty tego, co teraz się dzieje? Dziś nie powiem Wam, czy ceny nieruchomości pójdą w górę, czy w dół. Spekulacji na ten temat jest bardzo wiele. Chciałam Wam tylko pokrótce pokazać możliwe scenariusze, ale bardziej zależy mi na tym, by przygotować się do tego, co może nastąpić. Właśnie teraz, kiedy wielu inwestorów, ma jeszcze ku temu możliwość, żeby przygotować się jakkolwiek, zamiast czekać na to, co będzie. Uważam, że lepiej rozważyć różne opcje i przygotować sobie plan działania niż czekać z założonymi rękami na to, który wariant okaże się tym prawdziwym.

CZY CENY NIERUCHOMOŚCI SPADNĄ PRZEZ KORONAWIRUSA?

Może się tak stać. Wiadomo, że teraz w najgorętszym okresie ludzie nie będą skłonni do zwiedzania mnóstwa nieruchomości. Część osób odłoży decyzje o nabyciu mieszkania na później, część straci w ogóle możliwość zakupu, bo ich biznes upadnie lub stracą źródło dochodów. Istotnym czynnikiem może się też okazać oczekiwanie spadku cen przez klientów, którzy po prostu czekają już dłuższy czas na ten moment wstrzymując się z zakupem nieruchomości.

JAK KORONAWIRUS WPŁYNIE NA WYNAJEM?

Kolejne pytanie zagadka. Z jednej strony ludzie teraz boją się skupisk ludzi, a więc wynajem na pokoje w najbliższym czasie raczej nie będzie zbyt atrakcyjną opcją, ale… Część ludzi pewnie też przyjedzie do miast za pracą i nie będzie ich stać od razu na wynajem całego mieszkania, więc będą wówczas brali pokoje. Jest jeszcze jeden aspekt. Wielu inwestorów, którzy wynajmują nieruchomości na tzw. krótki termin czyli głównie na cele turystyczne, aby przetrwać obecną sytuację, przechodzi na wynajem długoterminowy. Co to oznacza? Że na rynek wynajmu na długi termin wpłynie spora liczba mieszkań, które wyglądają jak z katalogu wnętrz. Bo taki jest trend na rynku najmu krótkoterminowego, że te mieszkania po prostu wyglądają dużo lepiej i są w wyższym standardzie.

Jak przygotować się na skutki epidemii?

CZY CENY WYNAJMU SPADNĄ?

Nie wiem. Bardzo chciałabym umieć odpowiedzieć na to pytanie, bo sama też mam mieszkania, które wynajmuję. Wszystko zależy od tego, co ma się w swojej ofercie, jeśli będzie ona atrakcyjna dla ludzi, którzy będą poszukiwać mieszkań, to nie powinno być problemów z ceną. Może będzie ona niższa, ale nie będziecie wówczas mieć pustostanów. A może wzrośnie, bo na mieszkania Waszego typu (np. mikrokawalerkę) wzrośnie popyt w Waszym mieście? Tak jak pisałam na początku, możliwości jest wiele, ale przygotowując się do wynajmu mieszkania zawsze robiłam kilka wariantów możliwych przychodów – od najbardziej optymistycznego, poprzez najbardziej realny, do tzw. kryzysowego. Dzięki czemu jeśli w kolejnym sezonie wpływy z wynajmu spadną, to nie zabije to naszej firmy, bo rentowność jest tak skalkulowana, żeby zarabiać nawet w sytuacji kryzysowej (choć wiadomo, że takiej jak jest teraz nie spodziewał się nikt).

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO KOLEJNYCH MIESIĘCY NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI?

Jeśli już wcześniej byliście w sytuacji, w której miewaliście pustostany, długo czekaliście na nowych najemców lub jeśli wychodziliście na zero lub tylko nieco ponad ratę kredytową za mieszkanie wynajmowane, to musicie przygotować się na zmiany. Bo to oznacza, że już wcześniej było kiepsko, a za chwilę może być tak, że będziecie dopłacać do interesu. Może mając jedno mieszkanie na wynajem będzie Was jeszcze na to stać, ale jeśli to jest Wasz biznes, to koniecznie trzeba zacząć opracowywać plan działania.

W obecnej sytuacji uważam, że nic tak Wam nie pomoże jak dobry Home Staging, dzięki któremu Wasze mieszkania będą przyciągały ludzi i wyróżniały się pośród innych. Tak wiem, mówi to home stagerka. Ale mówi to też inwestorka w nieruchomości.

JAK KORONAWIRUS WPŁYNIE NA WYNAJEM?

Teraz jest najlepszy moment na to, żeby przyjrzeć się swoim mieszkaniom, sprawdzić czy są konkurencyjne, ile naprawdę na nich zarabiacie i co możecie zrobić, żeby Wasza oferta była na rynku widoczna i pożądana. I to dotyczy zarówno wynajmu, jak i sprzedaży nieruchomości. Jeśli macie teraz podpisane umowy do sierpnia lub września, to spójrzcie krytycznym okiem na Wasz biznes. Załóżcie o ile mogą spaść przychody z najmów i odpowiedzcie sobie na pytanie, czy jesteście w stanie to przetrwać. Dobry Home Staging pozwoli Wam albo na zachowanie dotychczasowych dobrych dochodów, albo nawet pomimo ich spadku na przetrwanie w biznesie. Policzcie w co i ile musicie zainwestować, żeby mieszkania wyglądały lepiej. Teraz jest jeszcze trochę czasu, więc możecie się do tego przygotować.

ILE ZAINWESTOWAĆ W HOME STAGING?

Zlecenie Home Stagingu może się okazać dla Was na ten moment za wysokim kosztem i jestem tego świadoma, dlatego chyba jak nigdy wcześniej, cieszę się z tego, że napisałam dla wszystkich inwestorów mój poradnik o tym jak samemu, skutecznie, krok po kroku zrobić Home Staging – na wynajem i na sprzedaż. Pobierając darmowy fragment mojego e-booka, dostajecie też na zniżkę o wartości 50zł na zakupy u mnie. I w bonusie jeszcze poradnik „Home Staging Trendy 2020”, żebyście mieli czym konkurować.

A co jeśli ceny wynajmu jakimś cudem pójdą w górę? No życzę nam wszystkim takich problemów, wtedy na pewno zarobisz jeszcze więcej dzięki swojej przezorności.

Osobiście nie robię teraz w trakcie kwarantanny żadnych konsultacji stacjonarnych, ale umawiam się z klientami online. Wysyłają mi filmiki z mieszkania, zdjęcia i wszystko opracowujemy na spotkaniu online. Da się! Więc jeśli potrzebujecie takiej pomocy, to śmiało można się do mnie zwracać. Z wielką chęcią Wam pomogę!

JAK SPRZEDAWAĆ MIESZKANIA?

Jeszcze odnośnie sprzedaży mieszkań w czasach koronawirusa (i wynajmu w sumie też). Bardzo mocno wzrasta obecnie konkurencyjność ofert mieszkań po Home Stagingu, gotowych do wprowadzki. Bo dzięki temu ludzie nie muszą robić remontów, mogą wejść na gotowe, ograniczyć inne ryzyka do minimum i mieszkać. Niektórzy muszą zmienić mieszkanie mimo wszystko. Na wojnie ludzie też gdzieś mieszkają i dzieci się rodzą. Życie się toczy, choć z pewnością inaczej.

Jeśli macie wirtualne spacery, czy nawet filmiki z mieszkania, to już będzie duży plus, bo ktoś bez wizyty w środku, będzie w stanie stwierdzić, czy jest zainteresowany czy nie. Na ten moment to bezdyskusyjny atut.

CO TY O TYM WSZYSTKIM MYŚLISZ?

Kochani, mam nadzieję, że przyda Wam się ta dzisiejsza wiedza. Nie możemy panikować, ale musimy się przygotować, na tyle, na ile możemy. Wierzę, że damy radę. A jeśli macie jakieś pomysły, o których tutaj nie napisałam, to koniecznie podzielcie się w komentarzu – pomożecie wtedy też innym osobom.

P.S. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten artykuł dalej. Jeśli jest dla Was coś wart oczywiście.

P.S.2 Jeśli jesteś tu pierwszy raz to koniecznie dołącz do naszej Insta Stagingowej grupy na fb i pobierz darmowe materiały!

Pin It on Pinterest